Skočiť na hlavný obsah

AI a jej dosah na vývoj mobilných aplikácií v roku 2025

Rok 2025 sa stáva významným míľnikom pre vývoj mobilných aplikácií. Vďaka tejto zásadnej premene už nie je umelá inteligencia (AI) považovaná za futuristický doplnok, či nástroj na hranie, ale stáva sa nenahraditeľnou súčasťou každodenného programovania, tvorenia dizajnu či samotného testovania vyvíjanej mobilnej aplikácie.

AI pôsobí vo všetkých fázach vývoja a zásadne mení spôsob, akým samotné mobilné aplikácie vznikajú. Nahrádza teda dlhý a náročný proces, kedy vývojárske tímy museli venovať nespočetné množstvo týždňov písaniu kódu, dizajnovaniu obrazovky a hľadaniu vzniknutých chýb a nedostatkov. Rok 2025 otvoril dvere moderným AI nástrojom, ktoré celý tento proces rapídne zrýchľujú, vďaka čomu znižujú chybovosť, šetria čas a automatizujú množstvo vývojových úloh.

 

Umelá inteligencia je pre vývojárov mobilných aplikácií výhodná vo viacerých smeroch:

  1. AI asistenti:

Vďaka AI asistentom už nemusí vývojár písať kód sám. Silnou stránkou týchto asistentov je, že chápu kontext daného projektu, a tak vedia doplniť kód v reálnom čase a navrhnúť jeho možné optimalizácie. Medzi najviac využívané nástroje tu možno zaradiť ChatGPT, Copilot a Codium AI. Použitím týchto nástrojov dokáže developer pracovať rýchlejšie, a to až v priemere o 50%. Práca developera sa však využitím AI asistentov stáva nielen rýchlejšou, ale i kvalitnejšou, pretože sa znižuje riziko výskytu chýb ešte pred samotným spustením mobilnej aplikácie.

  1. Efektivita v testovaní a generovaní kódu:

Testovanie mobilných aplikácií bolo medzi vývojármi vždy dlhým a náročným procesom, ktorý bol extrémne náchylný na chyby. S nástupom umelej inteligencie sa však testovanie a automatizácia stali jednoduchšími. Automatické generovanie testovacích scenárov, komplikované odhaľovanie chýb, či simulovanie správania používateľov aplikácie prostredníctvom rôznych zariadení je už minulosťou. Prostredníctvom AI dokáže vývojár na základe kódu rýchlo a efektívne vygenerovať testovacie scenáre, detekovať možné chyby ešte pred samotným spustením aplikácie verejnosti, a tiež simulovať správanie používateľov aplikácie na rôznych zariadeniach. Na základe týchto výhod dokáže vývojár uviesť mobilnú aplikáciu na trh rýchlejšie, s nižšou mierou chybovosti, a tým pádom aj s menším rizikom negatívnych recenzií od jej užívateľov.

  1. Dizajn a personalizácia používateľského zážitku:

Tak ako vývojári, tak i dizajnéri sa pri vývoji mobilnej aplikácie dlhé hodiny trápili ručným navrhovaním každého pixelu. Dnes už pomocou nástrojov, ktoré AI poskytuje, dokáže dizajnér na základe požadovaného popisu automaticky vygenerovať celú sadu návrhov obrazoviek. Výhodou je tiež bohatá ponuka rôznych vizuálnych štýlov, ktoré vie AI dizajnérovi poskytnúť. O personalizáciu používateľského zážitku sa AI zase dokonale postará prostredníctvom dynamického prispôsobovania rozhrania prvkov mobilnej aplikácie a pravidelnej zmeny obsahu na základe predošlých interakcií konkrétneho užívateľa. Optimalizácia dizajnu a personalizácia používateľského zážitku následne priamo úmerne vedie k  zvýšeniu miery zapojenia používateľa a k lepším obchodným výsledkom.

  1. AI-first:

S aplikovaním AI do procesu vývoja mobilných aplikácií sa spája nielen množstvo výhod, ale tiež nové výzvy. Pre vývojárske tímy tento rýchlo napredujúci trend znamená učenie sa efektívnej spolupráci s AI nástrojmi, učenie sa novému štýlu práce, pri ktorom sa ručné kódovanie nahrádza zadávaním správnych inštrukcií, a tiež zohľadňovanie otázok etiky, ochrany údajov a férovosti používania algoritmov. Firmy, ktoré dokážu využiť AI-first, tak získavajú významnú konkurenčnú výhodu, nehovoriac o tom, že i menšie firma tak vie pomerne ľahko konkurovať väčším značkám.

 

V roku 2025 sa  AI stalo revolučným prostriedkom moderného vývoja mobilných aplikácií, ktorý vie otvoriť dvere rastu a inováciám pre vývojárov, firmy, či startupy. AI sa už teda nepovažuje za hrozbu, ale za významného spojenca pri rýchlom vytváraní kvalitných aplikácií na digitálny trh, a to s výrazne nižšími nákladmi ako tomu bolo kedysi.