Skočiť na hlavný obsah
MENU

Prečo staviame na CMS ?

V dnešnom článku si vysvetlíme, aký je rozdiel medzi používaním CMS systému a ručného programovania web stránky. Povieme si v čom spočívajú oba tieto systémy, u ktorého je možné editovať obsah, ktorý je bezpečnejší alebo ktorú je užívateľsky prijatelnejší. Taktiež Vám povieme aký systém používame na tvorbu web stránok my.

 

Ručné kódovanie

 

Princíp
Čo je to ručné programovanie? Je to programovanie aké sme využívali aj my, pred tým ako nastala doba CMS systémov (vysvetlíme nižšie). Ručné programovanie web stránky začína zdĺhavým učením nespočetne programovacích jazykov, pretože každý slúži na niečo iné. Niektoré z jazykov sa Vám zídu aj pri CMS systémoch avšak o všetko ostatné sa následne stará systém. Pri ručnom programovaní programujete všetko. Začínate od samotnej štruktúry webu, prázdnych súborov či adresárov a prvé čo otvoríte je prázdny textový dokument.

 

coding

 
Témy
Používanie tém nieje v ručnom programovaní žiadne, systém sa programuje priamo na mieru a teda jediná téma je taká čo sa programuje spolu s webom. Programátor píše kód web stránky riadok po riadku farbu po farbe. Ručne programuje veľkosť tlačidiel, farby, fonty, rozpoloženie či animácie. Všetko sa programuje na mieru tak ako sa programuje napríklad aj mobilná verzia webu kde daný proces začína odznovu. Kvôli takému obsahu dát sa často krát stáva aj to, že sa vyskytne niekde chyba a text buď pretečie mimo obrazovku, obrázok nemá správnu veľkosť alebo elementy sa cez seba prekrývajú.

 
Bezpečnosť
Bezpečnosť ručne programovanej web stránky je len taká akú má programátor v danej oblasti. Prvkov čo sa týka bezpečného programovania web stránky je strašne veľa, menia sa a nie vždy môže programátor myslieť na všetko. Napríklad dnes sa kladie dôraz na bezpečnosť formulárov, nie každý by chcel mať vo svojej emailovej schránke zrazu tisíce emailov (SPAM). Musíte ručne ošetriť aby emailová adresa bola naozaj email. Aby sa do formuláru nedostali znaky či kódy, ktoré by mohli narušiť integritu systému, či ho aj celý zničiť, áno to všetko sa dá cez nezabezpečený formulár.

 
Editácia obsahu
Dostávame sa asi do najdôležitejšej časti webu smerovanú na budúceho vlastníka web stránky. Dnes si už každý chce editovať web sám, firma ma stále nové články, nové požiadavky na zmenu textov či obrázkov na webe a je dôležité aby takéto kroky vedela robiť sama. Pred nástupom CMS systémov, každý zásah do webu znamenal otvorenie textového editora, následne upravenie textu podľa požiadaviek, orezanie obrázkov, ich ručné nahranie na FTP server a mnoho ďalšieho. Toto stále platí pri ručne programovaných weboch nevyužívajúci žiadny editačný systém. Každá požiadavka na zmenu textu vedie k programátorovi, ktorý nie vždy má čas alebo vie spraviť daný krok v požadovanom čase.

 
Časová náročnosť
Keďže pri tvorbe web stránky štýlom ručného programovania programujeme všetko, zaberie všetko aj veľmi veľa času. V dnešnej dobe chce mať klient spravený web / eshop do 2 – 3 týždňov čo by pri ručnom programovaní bolo dosť o chlp prípadne nereálne. Nik predsa nechce na web čakať pol roka. S odprogramovanými hodinami taktiež prichádza aj finančná stránka, ktorá sa môže vyšplhať až na 5 – 10 násobok bežnej ceny za web stránku.

 
CMS

 

Čo je to cms?
CMS (Content Managment Systém) je systém ktorý slúži na správu obsahu Vašej web stránky bez znalosti programovacích jazykov. Ako sme vyššie spomínali, že pri bežnom programovaní by ste museli s požiadavkou na zmenu obsahu kontaktovať programátora, tak v CMS si spravujete svoj obsah kedykoľvek sami v preddefinovaných poliach obsahu a tak šetríte dodatočné peniaze, ktoré by si vypýtal programátor.

 

cms

 

Najpoužívanejšie cms systémy

CMS systémov pre vytvorenie web stránky existuje niekoľko, avšak nie každý je dobrý, bezpečný či poskytuje také možnosti aké by ste potrebovali. Medzi najpoužívanejšie CMS systémy patria WordPress, Joomla, Drupal, Wix, Typo3, Magento a mnoho ďalších.

 
Ktorý používame my?
My staviame weby na Drupal 7 a Drupal 8 z hľadiska bezpečnosti, širokej škály modulov, tém či možnosťou doprogramovania vlastných modulov a tak vieme zaručiť zákazníkovi, že čo si povie, to vieme vytvoriť. Drupal je programovaný v PHP a skôr sa prikláňa k tomu že je to CMF teda Content Management Framework, čo je obrovskou výhodou proti klasickým CMS systémom ako wordpres, joomla a ostatné. Drupal sa dá upraviť do akejkoľvek podoby a teda je možnosť na ňom vytvoriť akúkoľvek web stránku. Na Drupale tvoríme e-shopy, prezentačné weby, rezervačné systémy, stránky pre reštaurácie, stavebné firmy, developerské projekty či ďalšie aplikácie na správu obsahu a rôznych systémov. Medzi základné popredia systému patrí kompletná správa obsahu, prihlásenie a registrácia používateľov, podpora veľkého množstva produktov, import a export dát, prepojenie s mobilnou aplikáciou, základnú SEO optimalizáciu a to všetko pod bezpečnou strechou.

 

drupal

 
Témy
Túto časť prebral Drupal s bežných CMS systémov ako wordpress a je teda možnosť na neho nahodiť nespočetné veľa tém a stránku máte z väčšej časti pripravenú na používanie. Na internete je mnoho platených aj neplatených tém, ktorú stačí vybrať a nainštalovať. Samozrejme dovoľuje aj vytvorenie témy na mieru, ktorú uprednostňujeme pretože tak vieme tvoriť stránky a design na mieru presne podľa potrieb zákazníka. Design tvoríme v grafických editoroch a po jeho schválení a úpravách naprogramujeme tému v systéme.

 
Bezpečnosť
Na bezpečnosti Drupalu neustále pracuje obrovská komunita a tak vie zaručiť vysokú bezpečnosť. Každý modul musí prejsť schvaľovacím bezpečnostným procesom aby nedošlo k hromadnému sťahovaniu vírusov do Vašej web stránky. Drupal patrí k jednému z najbezpečnejších systémov a pri nájdení bezpečnostnej chyby vychádzajú okamžité aktualizácie pre opravu webu.

 

comunity

 
Editácia obsahu
Editáciou obsahu sa približujeme k tomu, na čo boli CMS systémy vytvorené. Drupal umožňuje editovať akúkoľvek časť webu zo strany používateľa bez znalostí programovacieho jazyka. Preto si tak viete pridávať články, produkty, obrázky a editovať akýkoľvek text na webovej stránke. Drupal má oveľa viac možností ako akýkoľvek iný CMS systém, viete hromadne spracovávať obsah či nahrávať obrázky bez predošlej úpravy. Drupal si vie všetko upraviť sám, zarovnať texty či orezať obrázky do potrebnej podoby aby na webe nezaberali veľa miesta.

 

cms

 
Časová náročnosť
Weby postavené na CMS sa vyvíjajú niekoľko násobné rýchlejšie a o veľa vecí sa už postará samotný systém. Napríklad na ručne programovanom webe musíte aj mobilnú a tabletovú verziu programovať zvlášť, kde pri CMS Drupal sa o to postará Bootstrap ktorý automaticky vytvorený web prispôsobuje na mobilné a tabletové zariadenia. Vďaka úspore času stojí web zákazníka menej financi a vie mať stránku hotovú pomerne rýchlo.

Ďalšie články

imagemap
utorok, január 28, 2020 - 13:08
Image mapa (klikacia mapa) je technológia, ktorá dokáže urobiť z obyčajného obrázku pomocou presných súradníc viazaných na konkrétny obrázok viacero klikacích odkazov na interné či externé stránky.
tvorba-webstranok
štvrtok, február 2, 2023 - 10:10
Cieľ stránky: Určenie účelu stránky a cieľových skupín je kľúčové pri navrhovaní a tvorbe stránky.
drupal9
nedeľa, február 5, 2023 - 13:19
Drupal 9 je najnovšia verzia open-source Content Management System (CMS) Drupal. Hlavným cieľom vývoja Drupal 9 bolo odstránenie technického dlhu a zlepšenie výkonu a použiteľnosti.
android
sobota, október 19, 2019 - 08:02
Operačný systém Android sa stal jeden z najpopulárnejších operačných systémov na svete. Mobilné aplikácie pre Android sa vďaka tomu stávajú čoraz viac populárne.  Vďaka svojej komplexnosti a možnosti bližšej interakcie so zákazníkom neustále rasti